Otsi valmiskujunduste seast

Kellele

Tähtpäev/sündmus

Huvi

Kingitused lasteaias - nipid ja näpunäited lapsevanematele

Sügis on uute alguste aeg. Uued lapsed alustavad lasteaia teed ja see omakorda tähendab, et ka uued lapsevanemad alustavad seda teekonda - kes esimest, kes teist, kolmandat või neljandat korda.Kingitused lasteaias NetiKink e-poe abil

Grupi psühholoogias tuuakse välja kolm etappi, mis tuleb läbida, enne kui grupp korralikult tööle hakkab – eufooria, konflikt ja koostöö. Üks suur märksõna lapsevanemate jaoks lasteaia aastate jooksul on koostöö. Vaja on ju organiseerida koos üritusi, kingitusi, vajalikke asju erinevateks tegevusteks jne. Kuna rühmas on koos suur hulk lapsi ja veel suurem hulk lapsevanemaid, siis võib koostöö ja kompromissi leidmine olla vahel väga väga raske. Tööalase ja eraelulise kogemuse põhjal mõtlesin, et panen kokku nõuandva loo oma kogemuspagasist, et rühma lapsevanemad võimalikult kiiresti ning valutult koostööni jõuaks.

Alustame algusest. Esmalt on oluline teada, kes on need lapsevanemad, kellega kõrvuti teil järgnevad aastad koos kulgevad. Suures pildis võib lapsevanemad jagada rühmas kolme gruppi.

  • 1. grupp – aktivistid

Õnneks igas rühmas on neid vähemalt üks. Kui neid poleks, siis ilmselt toimuks väga vähe ja õpetajatel oleks väga raske oma toimetusi ja tegevusi teha. Aktivistid on alati esirinnas, kui on vaja kuskil midagi toimetada või organiseerida. Nad naudivad seda, mida nad teevad. Muidugi siin jagunevad aktivistid kaheks: demokraadid ja diktaatorid.

Demokraat püüab alati saada enamuse arvamuse käimasolava teema kohta ja siis sellele vastavalt otsustada ja käituda. Demokraatlik aktivist, kes kuulab teisi, aga õigel momendil julgeb otsustada ka ise, on rühma jaoks kuldaväärt lapsevanem.

Diktaator seevastu soovib ennekõike läbi suruda enda mõtte ja arvamuse ning kui keegi julgeb vastu hakata ja sõna võtta, siis võib olla tulemuseks üsna kirglik mõttevahetus. Eriti tuliseks kipuvad need mõttevahetused minema siis kui tegu on meililisti kirjavahetusega – keegi ei tea ju täpselt vastu kirjutaja emotsioone ja need pannakse juurde oma tunnete baasil ja vastatakse selle põhjal.

  • 2. grupp – kaasaminejad

See on see osa rühma lapsevanemaid, kes on alati kõigega nõus mida välja pakutakse. Neile näib olevat oluline, et ise ei peaks mõtlema, tegema, otsustama. Nad on nagu tapeet - olemas, aga nad loodavad, et keegi neid ei märka ja neile mingit ülesannet ei anna. Kõigega alati nõus, ent keegi teine tegutsegu. Kaasaminejate pluss on see, et nad täidavad vajalikud, kogu rühma lapsevanemaid hõlmavad, ülesanded ja protseduurid alati hästi kiiresti (nt. raha ülekandmine, rühma millegi toomine jne)

  • 3. grupp – virisejad

See on üks “vahva” seltskond. Kui Sinu rühmas neid pole, siis olete õnnega koos. Üldiselt organiseerida nad ei viitsi, teha nad midagi ei soovi. Aga kui siis asjad on otsustaud, tehtud ja tulemus olemas, siis astuvad nad nö ette ja hakkavad nurisema, kuidas oleks ikka kõike pidanud teisiti tegema ja paremini korraldama. Neile mõjub üldiselt kõige paremini see, kui nad korrale kutsuda, meelde tuletada, et nad ei soovinud osaleda korralduskomitees ja teha ettepanek, et järgmine kord võivad nad ise asjade korraldamise oma võimekatesse kätesse võtta. Tavaliselt selle jutu peale muutuvad nad vaikselt tapeediks. Kuni järgmise korrani…

Kuidas edukalt kingisoovid paika panna

Nüüd mõned näpunäited, kuidas ühiste ürituste ja projektide organiseerimine kulgeks valutult ja lõpptulemus oleks edukas ning kordaläinud. Kõik need asjad on välja tulnud nö töö käigus ehk näited elust enesest.

  • Kui soovid, et vanemad aktiivselt osaleks hetkel käsiloleva arutelu juures, siis ära algata seda teemat kuskil sotsiaalmeedias (nt. Facebooki grupis). Põhjus lihtne – vanemad pole mitte passiivsed, vaid neile lihtsalt ei laeku infot selle kohta, et midagi NetiKingist parimad kingitused lasteaedaarutatakse. Facebooki uudisvoos on inimestel iga päev tuhandeid postitusi ja sadu reklaame ning Facebook võib lihtsalt otsustada, et teie grupi postitust ei näidata paari tunni pärast enam liikmetele, sest juurde on tulnud palju huvitavamaid teemasid kuskilt mujalt. Kui kasutad siiski sotsiaalmeediat, siis teavita vanemaid toimuvast arutelust ka muid kanaleid pidi (rühma meililist, rühma teadetetahvel).

  • Alusta planeerimist varakult, viimasele hetkele jäänud asjad kipuvad aia taha minema või kehvasti välja tulema. Tihti on põhjuseks just liigne kiirustamine. Võite avastada näiteks, et soovitud toodete tarne või kohtade reserveeringuaeg on oluliselt pikem, kui arvasite ja seetõttu peate oma esialgsest mõttes loobuma ja leidma plaan B (või C või G). Kuna reeglina võtab aega ka vanemate omavaheline kokkulepetele jõudmine, siis on mõistlik alustada planeerimist vähemalt kuu-kaks varem.

  • Kui koostate millegi jaoks eelarvet, siis väga mõistlik on teha esmalt anonüümne küsimustik (nt google forms või selle analoog), et teada saada enamusele vanematele sobilik hinnapiir. Seda ei tasu küsida silmast silma koosolekul, sest paljud inimesed ei soovi tunnistada avalikult oma keerulist finantsolukorda. Anonüümselt tehakse seda kindlasti kergemalt. Igalühel on rahakoti paksus erinev ja kui mõnele perele lapse jõulukingituseks 20 eurot pole midagi, siis teisel võib 10 eurotki olla juba suur kokkuhoid millegi muu arvelt. Arvesta kindlasti saadud tulemustega. Kui viia eelarve liiga suureks, siis võib tekkida suur oht, et hiljem peab rühma rahakoguja asjad omast taskust kinni maksma, sest võlgnikud lihtsalt ei maksa.

  • Kui juhtud olema rahakoguja mingis rühma projektis, siis ole konkreetne. Kindlad kuupäevad, millal peavad rahad koos olema. Siis veel viimane meeldetuletus, kui see kuupäev hakkab saabuma. Ja kui tähtaeg on kukkunud, siis tuleb unustada häbelikkus ja pannagi võlgnikest pered rühma meililisti või rühma teadetetahvlile nö häbiposti. Ja omast kogemusest tean, et see distsiplineerib väga hästi ja rahad laekuvad kiirelt. Ühes rühmas juhtus nii, et rahakoguja ähvardas nende laste jõulupakid jõuluvana kingikotist välja jätta, kui jõulupeo päevaks pole perelt kingiraha laekunud. Laekus...

  • Laste jõulukingituste puhul ei tasu valida varianti, et iga vanem toob ise midagi jõuluvana kingikotti. Sellel on mitu ohtu. Esiteks, isegi, kui panete paika summa, kui palju kingitus maksta võiks, siis leidub ikka vanemaid, kes seda eiravad ja toovad suure ja kalli kingituse. Teiseks, kuna asjad on kõik erinevad, siis enamikele lastele tundu, et sõbral on ikka parem asi, kui temal. Ja väikestel inimestel on oma tunnetega väga raske toime tulla, mis omakorda viib selleni, et peomeeleolu rikub suur jonnijoru.

  • Laste kingitused olgu ühesugused. Soovitatavalt sellised, mis lapsi arendavad (nt. loovkaardid, pusled, raamatud jne.) või mida lastel reaalselt lasteaias vaja läheb (nt. võimlemissärgid, joogi kruusid jne.). Küsige kindlasti ka rühmaõpetajatelt nõu. Nemad oskavad kindlasti aidata ja suunata, mida neil rühma ühtsena hoidmiseks kõige rohkem vaja läheks. Vahel võib teha ka ühe suure kingituse kogu rühmale, millest kõigil oleks hea meel – näiteks mõni suur klotsikomplekt või atraktsioon õuealale.

  • Elu on näidanud, et rühmaõpetajate kingid võiks olla samuti sellised, mis pakuks mingi elamuse või kogemuse. Asju on meil kõigil kindlasti niigi palju. Sobivad variandid võiks olla raamatupoe kinkekaart, Spaa kinkekaart, Eesti toidu korv, käsitöösalongi kinkekaart. Kui aga kindlasti on soov kinkida mõni asi, siis esimene märksõna olgu praktilisus (nt. termostass, soe sall või kauni, personaalse tikandiga saunalina).

Tundub, et ongi olulised asjad saanud kirja panna. Ma siiralt loodan, et sulle on sellest loost kasu olnud ja sa saad neid näpunäited oma rühma toimetuste juures kasutada.

Lisaks oleme omalt poolt pannud kokku väikse nimekirja kõige enam ostetud toodetest meie e-poest. Vaata Kingitusi lasteaedadele rubriiki ja ehk leiad ka endale vajaliku. Rühma tellimuste puhul on hind ka alati soodsam!