Otsi valmiskujunduste seast

Kellele

Tähtpäev/sündmus

Huvi

Vanavanemate päev

Vanavanemate päeva tähistatakse Eestis iga aasta septembri teisel pühapäeval. Eestis määrati vanavanemate päev 2010 aastal ka riiklike tähtpäevade hulka. Vanavanemate päeva eesmärk on sarnane emadepäeva ja isadepäevaga – esile tuua ning väärtustada vanavanemate roll lastelaste kasvatamisel. Lisaks Eestile tähistatakse vanavanemate päeva ka paljudes teistes riikides. Alates 1979 aastast tähistatakse seda USA-s – seal ühtib vanavanemate päeva Eesti omaga. Kuid paljudes teistes riikides tähistatakse seda päeva muul ajal. Austraalias oktoobri viimasel pühapäeval, Brasiilias 26.juulil ning Prantsusmaal näitseks märtsi esimesel pühapäeval. Võite vaadata lähemalt, mis ajal mujal maailmas vanavanemate päeva tähistatakse. GrandParently.com leht on pannud kokku 30 riigi kohta oleva nimekirja.

Vanavanemate päev 2020 aastal

2020 aastal tähistatakse vanavanemate päeva 13. septembril.

Tegu on siis 2020 aasta septembri teise pühapäevaga. Lasteaedades tähistatakse antud püha tavaliselt sellele eelneva nädala õhtutel erinevate üritustega ja samuti meisterdatakse erinevaid kingitusi vanaemadele ja vanaisadele.

Vanavanemate päeva tähistamine

Vanavanemad mängivad olulist rolli lastelaste kasvatamisel ja just sellepärast on ellu kutsutud vanavanemate päeva tähistamine, et neid selle päeval meeles pidada ning tänada kogu hoole ja armastuse eest. Antud tähtpäev aitab lastel saada teadlikumaks sellest, millist tugevust, teadmisi ja elutarkust vanavanemad pakkuda suudavad ning tihendab eri põlvkondade vahelist suhtlemist. See on eriti oluline tänapäeva kiires ühiskonnas, kus palju ollakse nutitelefonides, sotsiaalmeedias ja eeldatakse, et kogu suhtlus toimubki seal. Eriti noortel võib olla raske mõista seda, et vanem generatsioon ei jälgi iga sekund nende tegemisi sotsiaalmeedias ja pigem soovivad rohkem päris suhtlust reaalses elus. Kui teil on vähegi võimalik, siis saatke oma lapsed koolivaheaegadel ning puhkepäevadel vanaema/vanaisa juurde. See koosveedetud aeg on hindamatu. Vanavanemate elutarkused, jutud ja õpetused jäävad laste mällu kogu eluks.

Minul on näiteks siiani meeles jalutuskäigud oma vanaisaga, kuidas ta mulle kevadeti vilepille tegi (oskus, mida kahjuks minul enam ei ole, kuid tema oli kunagi karjas käinud ja seda õppinud), kuidas koos metsas metsmaasikal ja -vaarikal käisime ning ka seenelkäigud on unustumatud. Vanaisa tehtud õunamoos oli parim. Seda ei oska mitte keegi nii hästi teha, kui tema tegi.

Samuti on mul meeles ka vanaema jutud ning mälestused tema noorusajast.

Kuid kõige eredamad mälestused pärinevad mul siiski koos vanaema ja vanaisaga tehtud rännakutest mööda Eestit. Kuna neil, pensionäridena, oli aega rohkem, kui ema-isa, kes pidid enamuse suvest siiski tööl olema, siis sain mina suviti nende reisikaaslane olla ning nendega mööda meie suguvõsa radasid ringi sõita. Käisime külas vanatädidel ja -onudel, avastasime Eestimaad seikluslikult nagu mõnest lasteraamatust võiks lugeda. Praeguseks (üle 30 aasta hiljem) on enamus kohatud inimestest (sealhulgas minu vanaisa) taevastel radadel, nii mõnigi lapsepõlve reisi sihtkoht tundmatuseni muutunud või lausa maamunalt kadunud, kuid minu mälestused on alles. Püüan neid lugusid edasi anda ka oma poistele ning oleme käinud ka mõnedes kohtades, kus minu mälestused on tekkinud. Aga eks nemad loovad oma vanavanematega oma mälestusi, mida veerandsajandi pärast oleks hea meenutada.

Kuidas siis on kõige parem tähistada vanavanemate päeva?

Esimene ning arvan, et tähtsaim asi, mida vanavanemate päeval teha on suhelda (kui see loomulikult veel võimalik on) oma vanavanematega. Helistada neile, käia neil külas. Kui kohe samal, vanavanemate päeval, ei ole võimalik külla minna, siis teha plaan, millal saab neid külastada. See aeg tuleb lihtsalt leida ning võtta, et oma vanavanemaid külastada. 

Kui teil on aga endal lapsed, siis mõelge hästi järele, kas teie lapsed saavad piisavalt oma vanaemade ja vanaisadega koos olla. Kahjuks on elu juba selline, et kõik võib väga kiiresti muutuda ja ühel hetkel pole enam kedagi, kelle juures käia või kelle juurde lapsi saata.

Kui lastel ei ole võimalik enam oma vanavanematega suhelda, siis on vanavanemate päev ideallne, et lastele ise neist rääkida ja oma lapepõlvest mälestusi pajatada. Mida sai kunagi koos vanaemade/vanaisadega tehtud, mis huvitavad tegevused olid, mida sulle õpetati. Mis on sulle meelde jäänud oma vanaemadest ja vanaisadest. Lastele tegelikult meeldivad sellised jutud ja see on tihti võimalus lapsed nutiseadmetest ka eemale meelitada. Juhul muidugi, kui on vaja meelitada. 

Kui vanavanemad on lahkunud, siis saab vanavanemate päeval minna ka surnuaiale ning süüdates küünla meenutada ja mõtiskelda. Ning ka lastega arutada eluringkäiku.

Vanavanemate päeva kingitus

Kingitus vanavanemate päevaksMida kinkida vanavanemate päeval?

See on üsna levinud küsimus, eriti kui vanavanemate päev lähenema hakkab. Nagu ka eelnevalt öeldud on, siis kõige parem kingitus on koosveedetud aeg või vähemalt ühe korralik, pikk telefoni- või skype kõne. Kui aga soovite sinna juurde ka midagi kinkida, siis tuleks esmalt vaadata ja mõelda, kas on midagi, mis vanavanemad tõesti vajavad ja nende elu lihtsamaks teeb (praktiline kingitus).

Võibolla on hea kinkida näiteks puudekäru või muu selline asi, mida nad ise ei oska küsida, kuid mis samas teeb vanainimeste elu kergemaks.

Katsuge mõelda selliste praktiliste asjade peale, mis aitaksid vanematel inimestel võimalikult kaua iseseisvalt, omaette toime tulla, sest ega vanem generatsioon just kergekäeliselt abi ei palu.

Vanavanemate päeva kingitus NetiKingist

Üheks kindlaks kingivalikuks on emotsioone pakkuvad kingitused. Vormige need samad kunagised pildid ja mälestused mõneks kingituseks. Vanaemadele ja vanaisadele meeldib, kui nende erilist, vanavanema staatust, kiidetakse. Näiteks super vanaisa t-särk või vanaema teab kõike saunalina. Meie e-poe valikust laiete rohkelt vanaemadel ja vanaisadel suunatud tooteid (juba valmis disainiga) , aga saate ka tellida täiesti ainulaadse ja teie mõttelennust inspiratsiooni saanud kingituse.

Säilitage kaunis mälestus tassile trükitult või asendage tavaline pildiraam pildiga fotokiviga. Näiteks oma vanaemale, kellel vanus läheneb juba sajale, sai kingitud eriline plastik tass, kuhu trükitud kõigi laste, lastelaste ja lastelastelaste nimed. Plastikust tass just sellepärast, et isegi maha kukkudes jääb nimede spikker ikka terveks ja vanainimestega ikka juhtub nagu ka lastega. Seda tassi kasutab mu vanaema iga päev ja on öelnud, et ni tunneb, et tema pere on tema lähedal. Tellige meilt samasugune kruus või siis valige rätik, kuhu samamoodi kõigi laste, lastelaste ja võibolla ka lastelastelaste nimed ja pühendused peale on tikitud või trükitud.