Otsi valmiskujunduste seast

Kellele

Tähtpäev/sündmus

Huvi

NetiKink.eu kingituste e-poe lugu

NetiKingi puhul tähendab “perefirma” sõna otseses mõttes ettevõtet, mis on koos perega kasvanud. Ettevõte sai alguse, kui pere esimene laps oli veel pisikene ning kumbki pere lastest ei oskagi elu ilma NetiKingita ette kujutada, sest nad on saanud kogu aeg meie kõrval olla ja kõik suuremad pühad tööl kaasa teha.

-Piret-

Kogemused on kirja pannud Vahur 2017 aasta oktoobris

2007 aastal tuli meil Piretiga mõte hakata trükkima lahedaid laste bodysid. Peamiselt seoses pere esimese lapse - Karlise tulekuga. Lihtsalt esimese lapse vaimustus oli nii suur ja leidsime, et lahedate kirjadega lasteriideid eriti ei ole saadaval. Või kui on, siis peamiselt inglise keeles. Minul keerles samas mõte ka Linuxi fännikaupade poe ümber - ja mõte oli need kaks asja siis ühendada.

Sellest arenes huvi uurida erinevaid trükiviise ning jõudsime sublimatsioonitrükini. Esimese universaalpressi tellisime 2007 aastal Suurbritanniast.

Ma mäletan veel hästi, kuidas olin just tagasisõidul tööasjus Tartust, kui järsku tuli kõne Maksuametist, teatega, et mulle tuleb saadetis Hiinast ja see tuleb deklareerida. Esialgu oli täielik üllatus - kuni lõpuks selgus, et press, mis pidi tulema kõigi paberite järgi Suurbiritanniast oli saadetud teele Eesti poole hoopis Hiinast. Nii tuli maksta veel kogu tollimaks, deklaratsiooni esitamise kulud ja käibemaks.

Järgmiste asjade tellimine oli juba Saksamaalt ja siis uurisin juba ekstra, kas saadetis tuleb ikka Saksamaalt. Sealt sai siis tellitud esimene plotter ja printer.

Kuigi tehnika oli olemas - jäi kogu asi esialgu veel seisma - Piretil oli pisikese Karlisega piisavalt tegemist, mina põhikohaga rahvusvahelises firmas osakonna ehitamisega ametis. Ja kõige suurem probleem oli tegelikult ruumipuudus. Meil ei olnud kuskile seda tehnikat enam ülesse panna - Mustamäe pisikesse kahetoalisesse ei suutnud kuidagi seda enam mahutada. Nii seisid kastid mõnda aega Pireti vanemate juures.

2008 aasta lõpus sai ette võetud elukoha vahetus ja Keilasse kolitud. Ja siis sai ka kohe mõeldud, et suuremas elamises tuleb üks tuba siiski uue ettevõtmise tarbeks eraldada. Nii hakkasimegi 2009 aasta alguses ühes toas väikseid teste tegema ning valmistasime tuttavatele ja sõpradele tasse. Need pettumused trükikvaliteediga, mis siis sageli tulid, seda on täna raske isegi sõnadessegi panna. Meil on siiani alles üks tass, mida tegime 7 või 8 korda järjest. Vaja oli täiesti mustvalge pildiga tassi, kuid poole pildi peal viskas foto ikka punakaks. Ahastus tuli peale, sest värviprofiilidest ja printeri seadistustest ei teadnud me Piretiga siis veel midagi.

Probleeme ja vigu oli ka teisi, kuid järjepidevalt testides arenesime edasi, kuni lõpuks saime hakata mõtlema e-poe peale.

Meie esimene press Karlis uues kohas pressiga tutvumas
NetiKink kingituste e-poe esimene press Karlis tutvumas uue NetiKink kingituste poe pressiga

NetiKink.eu algus 2009 aastal

2009 aasta suveks olime jõudnud siiski nii kaugele, et julgesime teha ka esimesi tellimusi päris võõrastele inimestele. Juhuslikult leidsin PrestaShopi nimelise e-poe tarkvara. Olles eelnevalt katsetanud kunagiste tippudega - ZenCart, osCommerce ja mõned väiksemad veel - tundus PrestaShop olevat just see õige. Olemas oli kohe ka pangaülekande makseviis ja nii saigi PrestaShopi peale NetiKink.eu tööle pandud. Eriti meeldis mulle PrestaShopi lihtne ülesehitus, mis võimaldas ka Piretil lihtsalt tellimusi hallata.

PrestaShopi fänn olen siiani ja päris meeldiv oli mõned aastad tagasi saada PrestaShopi meeskonnalt mulle adresseeritud kaart jõulude puhul tänuga tõlkimise ja Eestis propageerimise eest.

- Vahur -

2009 aasta sügiseks oli e-pood juba vaikselt tööle hakanud. Tulid esimesed tellimused, kuid tegu oli siiski sellise koduse kõrvaltegevusega. Kuid täpselt siis, kui Karlis sai kolme aastaseks, sai Piret Kalevist koondamisteate - teda ei olnud seal enam vaja. Tegu oli 2009 aasta lõpuga ja kuigi Ansip tahtis just sellises majanduskriisis elada, oli Piretil väga väike lootus väikese lapse kõrvalt normaalset tööd leida.

Üks meie esimesi suuremaid tellimusi

Kingitused lasteaiale - üks esimestest suurematest tellimustest

Tekkis mõte, et Piret võiks siis aktiivsemalt hakata e-poe asjadega kodus tegelema, et igav ei oleks. Ikka siiski väike tegevus ja saab ka klientidega suhelda. Samas andis see piisavalt vabadust, et ka lapsega olla. Niiviisi saigi kogu trükkimine ja pressimine Piretile selgeks õpetatud ja tema hakkas tegelema e-poega. Enne seda oli Piret natukene kõrvalt asju näinud/teinud, kuid põhiliselt tegelesin siiski mina toodete valmistamisega.

Praegu on olukord risti vastupidine - minu kanda on turundus, raamatupidamine ja transport ning tellimuste tegemist vaatan nüüd lihtsalt pealt ja näiteks uuest tikkimismasinast ei jaga ma enam midagi.

- Vahur -

Nädalas paar tellimust oli sellel ajal juba väga kõva müük! Kuid järgemööda arenesime me edasi, õppisime ise palju juurde, müügimahud kasvasid ning tegime rohkem reklaami ettevõttele.

Sinna aega mahub ka meie teise poja sünd 2011 veebruaris. Noorhärra oli 100% tegevuse sees kogu oma kõhuskasvamise ajal. Piret tegi koos temaga ära ka 2011 sõbrapäeva ja siis läks sünnitama. Selle aasta emadepäev kulges nii, et kutt mängis põrandal tegelustekil ja Piret tegi tema kõrval tellimusi. Tänaseks päevaks kutsume me teda Bossi KT-ks, sest ta on meie väike reklaamnägu, kes on kõigega tööl kursis.

Otsi pildilt Fred
Leia pildilt Fred

Kogu üks tuba ja kelder olid sellel ajal NetiKingi asjadega hõivatud ning meil hakkas tekkima tõsine ruumikitsikus- sellel ajal valmistasime ka fotokristalle ja neid sai sõna otseses mõttes põrandal vabal pinnal tehtud.

Lisaks oli toanurgas, kapi ja seina vahel, üks suur virn toorikuid - kust mina ei leidnud kunagi midagi ülesse, kuid Piret pistis käe täpselt õigesse kohta hunnikus ja tõmbas välja just õige vajaliku tassi, alati.

-Vahur-

Esimene suurem hüpe - me ei mahtunud enam koju ära

2012 tuli tõdeda, et meil on vaja suuremaid ruume. Käisime mitmeid kohti Keilas vaatamas, isegi Keila haiglas. Kuid ikka ei olnud sobivaid ruume. Meil ei olnud mõtet väiksematele ruumidele kolida ja Keila äripindade üüriturg oli suhteliselt kehva. Täiesti juhuslikult saime tuttavate kaudu teada, et Harju KEK-i kontorihoonetes on vabu pindasid. Nemad oma ruume kuskil ei reklaaminud ja nii saigi haldusjuhi kontakt hangitud ja ühendust võetud. Saadaval olid tõesti ühed keskmise suurusega ruumid selles samas majas, kus ka hetkel asume. Olles ruumid üle vaadanud võtsin kohe vastu otsuse - jah - need ruumid me võtame. Ja nii nägi Piret neid ruume alles siis, kui võtmed üle anti.

Karlis uues kontoris abistamas
Karlis meid kingituste tegemisel aitamas

Kui alguses meile tundus, et seal oli meil ruumi palju, siis üsna pea seisime järjekordselt ruumipuuduse probleemi ees. Kuna printereid oli vaja juba mitu, laoseis suurenes pidevalt, siis olime üsna kiiresti taas olukorra ees, kus pidime tõdema, et ka need ruumid jäävad meile väikseks. Pidime sinna ruumidesse enamasti kahekesi ära mahtuma, kuigi ka aasta lõppudel palkasime siis juba abitööjõudu, et ise saaks tegeleda tellimuste tegemisega. Selleks ajaks olin ennast eelmisest töökohast vabaks võtnud ja pühendusin samuti täielikult perefirma arengule. Olime enda tegevuses järjest kindlamad ja võtsime vastu suuremaid tellimusi. Näiteks meened ühele muuseumile - kes siiani meie klient on. Samuti sai suure spordivõistluse sponsoritele kõik meened valmitatud. Kui kunagi tundus, et 30 tassi tellimus on suur tellimus, siis sellel ajal sai selliseid tellimusi juba julgelt sisse võetud.

Kuid siiski tuli mõelda kuhu ja kuidas edasi. Suur mõttekoht oli pankade suhtumine sellel ajal - nimelt soovisime ühel hetkel vahetada taas oma elukohta - saada perele oma maja. Kuid pankade vastused mõjusid külma duššina - selgus, et väikeettevõtja pole nende silmis väärt mitte miskit. Nii jäigi see asi kahjuks katki. Hakkasime mõtlema - kuhu edasi ja kuidas, mõtteid käis läbi igasuguseid. Masenduses mõtlesin ka täiesti, et äkki kuskile taas palgatööle minna (vähemalt ajutiselt), et siis pankade silmis paremale järjele saada. Pakkumisi oli mitmeid, seoses eelmise töökoha hea ja tugeva tulemusega, kuid rohkem liikusid mõtted selles suunas, et kuidas meie tegevust võiks natukene mitmekesistada.

2015 järgmine samm edasi

2015 aasta kevadel tekkis mõte, et võiksime NetiKingi e-poes pakkuda tassidele juurde mõningaid teesid ja maiustusi - sellised häid sidustooted. Kuna mul olid head suhted ühe maaletoojaga, siis sõitsime Paidesse, kus oli ladu ja pidi olema ka väike pood, kus enamus tooteid olemas. Tulemus - sõites Paidest tagasi Keila poole - arenes autos mõte aina edasi ja edasi ja olles Tallinna piiril tegin kõne tarnijale ja ütlesin, et meile meeldis see Paide pood nii väga, et tahaksime ise samasuguse Keilasse teha. Meil tekkis mõte ühendada ilus väike tee- ja kohvipood NetiKink salongiga, sest Keilas oli meil tekkinud juba ka oma klientuur, kes käisid oma tellimustel järgi või tellisid kohapeal tooteid. Kuid lihtsalt fotomeenete ja t-särgi salongil me Keilas mõtet ei näinud.

Mõte olemas - siis taas kogu perega hoogsalt kohe tegudele. Esimene suurem takistus oli see, kust leida sobivad ruumid. Olemasolevatesse ruumidesse sellist pisikest poodi ei oleks me teinud. Kuid nagu ikka - kui asjad peavad juhtuma, siis nad ka juhtuvad. Ühel päeval oli Piret kogu kontorimajas järsku luku taga - küsides maja haldajalt selgitust - saime üllatava vastuse - otse meie alt, esimeselt korruselt oli just suur rentnik välja kolinud ja kuna maja praktiliselt tühi, siis nad panevad tihedamalt uksi lukku. Meie jaoks oli see ülimalt hea uudis - taas sai kohe ette võetud käik Harju KEK-i haldusjuhi juurde - kiiresti esimese korruse ruumid - mis olid mitu korda suuremad, kui ülemised, üle vaadatud ja käed löödud. Haldusjuht veel naeris, et ta jõudis just aknale rendi kuulutuse tellida aga nüüd ei lähegi seda vaja.

Meie pood vahetult enne avamist
NetiKink kingituste poe ja Tee ja kohvipoe ühissalong Keilas

Ja läkski lahti taas kolimine. Kogu pere oli taas abis - koos värvisime, kavandasime, kolisime. Nii Fred kui ka Karlis olid mõlemad jõudumööda abiks. Olime enda jaoks paika pannud, et 31. mai 2015 peame avama, kuna siis on Keila Päev. Ja me jõudsime - kuigi eelmisel õhtul sai veel juhtmeid ühendatud - aga suutsime selle siiski ära teha. Lisaks jäi Karlis päev enne poe avamist tuulerõugetesse. Milline kompott.

Me lootsime, et esimesel päeval tuleb avamisele tohutud hordid - kuid tegelikult käis poes sellel päeval vaevalt kümme inimest. Müük oli "metsik", kuid siiski me ei jätnud jonni.

Senimaani olime oma perega kogu aeg toime tulnud, kui juba reaalse kaupluse avamine viis selleni, et pidime võtma tööle esimese uue inimese - sest me ei tahtnud kogu aeg kaplusega ise hõivatud olla. Puhata tuleb ka - kuigi ega me seda väga ei oska.

Nii sai võetud tööle esimene töötaja. Samal ajal - laienemise tuhinas tehti mulle äkki ettepanek võtta üle ka Mia24.ee e-pood.

Bossi kt. kontoris (Fred)
NetiKink kingituste e-poe boss

Mul endal oli samal ajal hoopis mõte, et parem oleks osta uus tööstuslik tikkimismasin NetiKingile, et tikandeid paremini teha. Kuid Piret arvas, et see masin oleks liiga suur - ja nii võtsime üle Mia24.ee e-poe ka.

Kuigi möödus vähem kui aasta - ja kontoris ilutses ka tuttuus Ricoma 15 nõelaline tikkimismasin. Ja Piret, kes alguses masinale vastu oli on nüüdseks sellest vaimustuses - sest võimalusi annab see väga palju. Siiski 15 värvi kohe olemas.

- Vahur -

2017 aasta alguses otsustasime, et Mia24.ee on natukene liiga palju meie põhitegevusalast väljas ja nii palkasime selle haldamiseks eraldi inimese, kes minuga koos Mia24.ee igapäevase töös hoidmise eest vastutab. Sama aasta keskpaigaks oli aga selge, et ka NetiKink mahud on nii palju kasvanud, et ainult Piret sellega enam toime ei tule. Ja nii sai 2017 aasta septembris palgatud ka eraldi uus inimene Pireti kõrvale Netikingi tooteid valmistama.

Nii me järjest kasvame, kuigi meie meeskond on ikka väike, on meil mitmeid tegevusalasid ja töötajaid juba viis - lisaks siis ka Karlis ja Fred. Karlis on juba praegu minult mitmed IT asjad üle võtnud ja kui on vaja mingi arvuti paika panna või tarkvara paigaldada, siis see on tema ülesanne. Ja Fred - Fred on lihtsalt Bossi kt. kontoris - vähemalt sellise hüüdnimega. Kuigi poes on ta vahest asendamatu müügimees ja oskab ikka mõnda magusat toodet või teed soovitada.

Nii me üha kasvame ja areneme :)

Meie töörohkeim püha on isadepäev. Esimene aasta ei saanud me novembri alguses aru, et mis nüüd toimuma hakkas!? Tellimusi tuli lihtsalt niivõrd palju. Järgnevad aastad oleme juba teadlikud olnud ning valmistunud varakult selleks perioodiks.

-Piret-

NetiKink.eu pood kasutab oma tööks küpsiseid.