Probleemid Elkdata serveriga

Serveri probleemid Elkdata/Veebimajutus.ee-ga

Mis juhtus eile – ehk kuidas terve päev nihu läks…

Nii mõnedki kliendid pidid eile pettuma, sest meie koduleht lihtsalt ei avanenud. Ei tulnud mingit veateadet ega ka muud teadet ette. Justkui NetiKink kingi pood oleks ära kadunud internetist. Õnneks sellist asja päris siiski ei juhtunud, kuid olime terve eilse päeva tööta. Täpsemalt siis oli NetiKink leht maas Uptimeroboti andmetel It was down for 22 hours, 28 minutes and 43 seconds.

Mis siis juhtus – nimelt pidi Elkdata/Veebimajutus.ee tegema 11. septembri õhtul kella 22-st serveri hooldustöid, mis pidid lõppema öösel kella 2-ks. Selge – arusaadav – ikka on vaja hooldustöid teha. Kuid hommikul tabas meid ebameeldiv üllatus – NetiKink leht oli ikka maas. Kuid oli veel liiga vara, et Elkdatalt mingit selgitust küsida. Kui lõpuks neilt mingi vastuse sain, siis öeldi, et läheb veel aega ja lõunaks peaks korras olema. Lõuna ajal uuesti küsides – oli seis sama ja öeldi, et õhtuks peaks saama tööse. Kuid jõudis ka õhtu kätte – ning leht ei töötanud ikka. Lõpuks alles natukene enne kella üheksat – tulid meile teavitused, et leht töötab taas.

Kogu see aeg – kahjuks ei saanud meie enne lehe mahaminekut ka tellimuste infosid ja pilte kätte. Seega kogu see päev – kõik NetiKingi tellimuste täitmine seisis.

Meeldivad üllatused

Kuigi päev oli närviline – sest tööd teha ei saa. Olime lõpuks siiski väga positiivselt üllatunud, kui palju kliente meile helistas, meili saatis (meilid õnneks töötasid) ja Facebookis suhtles. Ja selle kaudu esitati ka mitmeid tellimusi. Ja inimesed tulid ka meie Keila poodi kohale, et tellida ja kiiresti asju kätte saada. Tõesti täname toetava suhtumise eest.

Mida me õppisime

Lõpetuseks ka midagi, mida ise õppisime – nimelt sai vastu võetud mitmeid otsuseid ja väikseid muudatusi, mida järge mööda ellu hakkame viima. Kuigi sellel korral lõppes kõik hästi – peame siiski endi tagalt kindlustama. Miks me oleme solvunud Elkdata peale – sest täpselt nädal varem suutsid nad meil ka teise e-poe pikalt maha võtta. Samuti näitasid nad suutmatust teha kiiresti ajutisi suunamisi, et vähemalt ajutist hoiatuslehte näidataks. See lisati alles peale meie ütlemist ning ka seal ei suudetud korrektselt seda teha. Ka nende viimane infokiri pani meil omakorda hoiatustuled veel rohkem põlema:

Kuna süsteemid on pikalt uuendamata olnud, siis kahjuks tõesti oli seekordne upgrade valus ja teeme tulevikus kõik omalt poolt, et seda valu vähendada – edaspidi tulevikus enam tarkvarauuendused sellise suure hüppega pole ja peaks olema ka sujuvamad ja valutumad (tõstame uuenduste sagedust, et hajutada valulike asju).

Ehk nagu Elkdata ka ise tunnistab – nad ei hoolda piisavalt oma süsteeme ja servereid. Kui meie üritame käia tehniliste uuendustega kaasas ja iga natukese aja tagant teha ära vajalikud uuendused, et kõik toimiks, siis kahjuks teenusepakkuja seda nagu näha ei ole teinud.

Ja lõpetuseks – kui miski saab ikka ühel päeval valesti minna, siis ta ka vahest läheb. Ning lisaks serveri probleemidele saime eile veel mitmeid teisi jamasid lahendada….