Natuke kirjeldust, mis on sublimatsioon ja kuidas sellega pilte tassidele, särkidele jne peale kantakse. Kõige paremini illustreerib seda järgnev pilt:
Kõigepealt on Teil vaja pilti, selle saate siis kas digifotokast või võib ka pildi sisse skänneerida.
Edasi töödeldakse vajadusel pilti edasi arvutis. Näiteks lisatakse mõni tekst, lõigatakse osad alad välja jne. Lisaks on ülimalt oluline, et pilt peegeldatakse.
Edasi prinditakse pilt spetsiaalsele sublimatsioonprintimise paberilespetsiaalsete tintidega välja. Tegu on erilise kuumuskindla paberiga, sest enamikel juhtudel on pressimisel temperatuur üle 160C. Üldjuhul kuskil 200C. Ka tindid pole tavalised poetindid vaid spetsiaalsed tindid, mis kuumuse mõjul aurustuvad. Kasutatakse tavalisi tindiprintereid, millele on juurde lisatud kas uued tindikassetid või siis kohe eraldi pidev tindi süsteem, kus suured tindimahutid on juba väljapool printerit. Värvid, mida välja printida saab on samad, nagu tavaprinteri puhul ja nii ongi võimalik välja printida fotokvaliteediga pilte. Ainuke miinus on – välja ei saa printida valget värvi.
Kui pilt on välja prinditud, siis kinnitatakse ta kuumuskindla teibiga tooriku külge. Toorikud on kõik kas kunstmaterjalist või siis spetsiaalse kattega. Ka tekstiiltooted peavad kindlasti olema vähemalt pealmise pinna osas kunstmaterjalist. Enamasti kasutatakse polüestrist materjale tekstiili puhul. Keraamilised ja metall tooted on aga kaetud spetsiaalse kattekihiga.
Nüüd asetatakse toorik koos pildiga kuumpressi. Presse on erinevaid ja erineva kujuga. Levinumad on erinevad tassi pressid ja tasapinnalised pressid.
Pressimise juures on olulised temperatuur (200C ringis), surve (mõni toode vajab tugevat survet, mõnel puhul aga piisab väiksest survest) ja pressimise aeg. Kõik kolm faktorit on erinevate toodete puhul erinevad.
Kuumuse mõjul hakkab välja prinditud pilt aurustuma ja värv kandub nii toorikule. Kuna ka seal on spetsiaalne kiht, siis tungib värv tooriku katte osakeste vahele. Sisuliselt kandub pilt materjali sisse. Just sellel põhjusel ei ole antud trükimeetodil pindadel tunda mingit eraldi kihti, sest värv on kandunud materjali sisse.
See annab ka trüki püsivuse – pilt kaob materjalilt, kui spetsiaalne kattekiht lõpuks maha kulub. Keraamilistel toodetel on üldjuhul kattekiht peal nii paks, et kannatab paljukordseid pesemisi ka nõudepesu masinas, enne kui pilt natuke tuhmuma hakkab.
Tellige erinevaid sublimatsiooniga valmistatud tooteid meie e-poest! Edukat ostlemist.
Näide erinevates toodetest. Pärit lehelt: http://www.cnaproduction.com